Zosia to bohaterka książki czytanej na kolejnym spotkaniu DKK. Dziewczynka ma wszystko, o czym mogłaby marzyć, a pomimo tego jest ciągle smutna i nic jej się nie udaje. Chcąc pomóc Zosi babcia daje jej zaczarowany kapelusz, który ma rozwiązać wszystkie jej problemy.

I faktycznie, kiedy Zosia nosi kapelusz przestaje się spóźniać do szkoły, nic nie gubi, z nikim się nie kłóci. Dzięki czarom zamiast tracić czas na smutki, zaczyna robić więcej miłych rzeczy i pomagać innym. Pewnego dnia zamiast zaczarowanego fiołkowego kapelusza Zosia w pośpiechu zakłada zielony kapelusz mamy. Pomyłkę odkrywa dopiero w szkole. Okazało się jednak, że nawet bez pomocy magii dziewczynka miała udany dzień. W domu babcia przyznała, że kapelusz wcale nie jest zaczarowany. Miał on tylko pomóc Zosi uwierzyć w siebie. To, że wszystko zaczęło jej się udawać wynikało tylko z jej optymizmu, zaangażowania i wiary w swoje możliwości.

"Zosia i fiołkowy kapelusz" Edyty Zarębskiej to prosta historia poruszająca ważny temat samoakceptacji i wiary w siebie. Napisana tak, aby ułatwić dzieciom zrozumienie tych kwestii. Książka dostępna jest w naszej bibliotece, zachęcamy więc do lektury.

M. Sz.