Kobieta na schodach to znakomita powieść Bernharda Schlink'a - niemieckiego profesora nauk prawnych oraz powieściopisarza - autora bestsellerowego Lektora.

Uporządkowane życie niemieckiego prawnika odmienia się w mgnieniu oka, gdy w muzeum w Sydney natyka się on na obraz od lat uznawany za zaginiony. To wizerunek Irene, kobiety, dla której był gotów zaryzykować wszystko, a ona bez słowa zniknęła z jego życia. Wiadomość o odnalezieniu obrazu jest zaskoczeniem także dla dwóch innych mężczyzn, którzy kiedyś ją kochali - i nadal czują się przez nią oszukani. Wszyscy czworo spotkają się po latach nad odludną australijską zatoką: każdy z mężczyzn chce odzyskać to, co mu się rzekomo należy.

Mimo. że powieść czyta się lekko i szybko, to jednak autor zmusza nas do zastanowienia się nad przemijaniem, sensem życia, motywami zachowań głównych bohaterów, ich emocjonalnością. Nie wszystko jest tu pokazane jednoznaczne, wiele pozostaje w sferze domysłów. Zadajemy sobie pytania: Dlaczego Irene po prawie 40 latach wystawia obraz, który ukrywała? Jaka jest rola przypadku w życiu? Czy śmierć żony bohatera, to rzeczywiście  wypadek? Skąd wynikają zachowania głównego bohatera? Czy prawnik po spotkaniu z Irene zdoła przemodelować swoje życie, które przez te 40 lat toczyło się według sztywno wytyczonych zasad i norm?

Nie każdemu mówienie o uczuciach przychodzi łatwo. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że większość z nas potrzebuje dużo czasu, żeby otworzyć się przed innymi i opowiedzieć im o swoich emocjach. Istnieją jednak ludzie, dla których sfera uczuć pozostaje nieodkryta, nie dlatego, że boją się ją odkryć, ale dlatego, że nie potrafią tych uczuć nazwać. Dokładnie z takim problemem boryka się bohater książki. Czy po dwóch tygodniach rozmów z Irene zdoła jeszcze coś w swoim życiu odmienić? Rzeczywiście nie jest na nic za późno? Metafora oddalonej od cywilizacji wyspy nie może być już bardziej czytelna: wszędzie dopadnie cię przeszłość, nie uciekniesz od tego, co jest w twoim wnętrzu.

Książka wśród czytelników Dyskusyjnego Klubu Książki została odebrana bardzo przychylnie. Mimo kontrowersyjnego zachowania głównych bohaterów - nie do końca pozytywnych, gdyż z każdym z nich wiąże się niechlubna przeszłość. Opowiedziana przez Bernharda Schlink'a historia nakłoniła do refleksji oraz głębokiej dyskusji na temat emocji i uczuć.

K. S.