„Jestem swoją muzą. Jestem obiektem, który znam najlepiej. Jestem tematem, który chcę znać najlepiej.”

Cytat ten trafnie charakteryzuje jedną z największych artystek XX wiekuFridę Khalo.

Jej obrazy, listy oraz poezja odzwierciedlają osobiste emocje. Wiele z nich, bo 55 spośród 143, to pełne symboliki autoportrety. Bohaterka już za życia stała się legendą m. in. dlatego, że ogromne zainteresowanie budził jej burzliwy związek z Diego Riverą, największym meksykańskim malarzem tych czasów, a zarazem zagorzałym komunistą. Sensację budziła również przyjaźń (i romans Fridy) z Trockim, która nie przeszkadzała jednak Riverom utrzymywać kontaktów z amerykańskimi milionerami zamawiającymi murale (np. Rockefellerem czy gwiazdami Hollywood).

Frida – malarka, jako postać tragiczna (w dzieciństwie chorowała na polio, uległa tragicznemu wypadkowi komunikacyjnemu i z tego powodu nie mogła mieć dzieci) podejmowała w swoich obrazach tematykę samotności, choroby, śmierci, ukazywania kobiecej nagości, poronień, zdrad, niedoskonałości ludzkiego ciała. Jej obrazoburcze opinie, erotyzm, patriotyzm czy fascynacje polityczne, nadały współczesnej sztuce feministycznej nowy kierunek.

Omawiana przez klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książki powieść biograficzna autorstwa Barbary Mujica jest historią tej niezwykłej artystki przedstawioną przez jej młodszą siostrę Cristinę. Dzieło opisuje istotę osobowości Fridy oraz ogólniejsze stosunki międzyludzkie w ramach prawdziwych wydarzeń z historii Meksyku. Lektura książki pozwoliła klubowiczom spojrzeć na historię bezkompromisowej Meksykanki przez pryzmat rodziny i spróbować zrozumieć relacje z najbliższymi, utrudnione jednak poprzez oryginalność, a według niektórych ekscentryczność artystki. Złożoność jej postaci - bo mocnej psychicznie, pewnej siebie i jednocześnie kruchej, nadwrażliwej, zniekształconej fizycznie znakomicie oddała autorka w powieści. Frida - na zewnątrz kolorowa (w makijażu, fryzurze pełnej wstążek i żywych kwiatów, w biżuterii wiszącej w uszach, na szyi i założonej na każdy palec obu rąk oraz w etnicznym stroju), wewnątrz już taka nie była, o czym świadczą jej obrazy, pełne krwi, płodów, kolców…

Książka, która może chwilami szokować, też fascynuje bo opowiada o dziewczynie, której mocnego charakteru nie złamały ani cierpienia fizyczne i psychiczne, ani surowa opinia publiczna.

Cytat Fridy Khalo Rivera

„Ból, przyjemność i śmierć są niczym innym jak procesem istnienia."

M. J.