W czerwcu, w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słomnikach odbyło się refundowane przez Instytut Książki spotkanie autorskie z Michałem Rusinkiem.

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że zaproszony gość znany przede wszystkim jako były sekretarz noblistki Wisławy Szymborskiej, prowadzący obecnie jej fundację działa na wielu płaszczyznach: wykłada teorię literatury i retoryki na Uniwersytecie Jagiellońskim, tłumaczy teksty z języka angielskiego, układa limeryki, jest autorem m. in. tekstów piosenek dla Grzegorza Turnaua, Anny Marii Jopek, pisze felietony o książkach i języku oraz książki dla dzieci i dorosłych. Niektóre z nich to: „Wierszyki domowe”, „Wierszyki rodzinne”, „Jak robić przekręty. Poradnik dla dzieci”, „Krakowski rynek dla chłopców i dziewczynek” czy „Jaki znak Twój”, „Mały Chopin”.

W trakcie spotkania mówił głównie o książce „Pypcie na języku” będącej zbiorem uroczych anegdot wziętych z życia autora i nie tylko. Opowieści te są bowiem obrazkami naszej codzienności wplecionej w język i naszego języka wplecionego w codzienność. Uzmysławiają nam, że język jest czymś bardzo osobistym, a użyty w sposób nietypowy pozwala dostrzec zadziwiające, często wesołe wymiary rzeczywistości. Punktem wyjścia jest zawsze jakieś niefortunnie użyte słowo czy zagadka językowa. Autor zaprezentował więc licznie zebrane w książce przykłady, np. „Utrudnienia na ulicy Brailla. Kierowcy nie wiedzą, że jest ślepa” lub „Zakaz dobijania dziobem” bądź „Awaria toalety. Prosimy załatwiać się na własną rękę”. Przenikliwy i niestrudzony tropiciel pypciów językowych w swej ostatnio wydanej książce zatytułowanej „Niedorajda” bierze z kolei pod lupę język poradników. Czyni to z właściwym sobie literackim kunsztem i intelektualną swadą, bawiąc się poradniczymi kuriozami. Jak podrywać? Jak sprzedawać? Jak się leczyć? Jak tatuować?

Wyjątkowe poczucie humoru autora udzieliło się uczestnikom spotkania, którzy odkrywając śmieszność sformułowań próbowali nawet niektóre notować. Komplet „nietypowych odkryć” autora zawiera cytowana przez niego publikacja. Obie książki: „Pypcie na języku” oraz „Niedorajda” można wypożyczyć z biblioteki publicznej w Słomnikach lub którejś z jej filii.

M. J.