„Światło między oceanami” dzieło M. L. Stedman, powieść, która utrzymywała się na liście bestsellerów przez bardzo długi czas, to niezwykła i poruszająca opowieść o tym jak ważne w naszym żuciu jest dokonywanie właściwych wyborów. Wyborów, które dokonane prawidłowo mają wpływ na nasze życie oraz nasze szczęście. Szczęście, z którego tak trudno jest zrezygnować.

Jest rok 1920, Tom Sherbourne inżynier z Sydney, razem z żoną mieszkający w latarni oddalonej o 100 mil od wybrzeży Australii na niezamieszkanej wysepce Janus Rock, wciąż powraca pamięcią do wydarzeń z Wielkiej Wojny. Ta wyspa jest miejscem, w którym życie pomaga mu zregenerować siły i zapomnieć o tragicznej przeszłości. Jednak spokojna sielanka zostaje przerwana przez okrutny los, który uniemożliwia im założenie pełnej rodziny. Brak dziecka pogrąża Isabel w depresji i odbiera jej radość życia. Dlatego kiedy pewnego dnia na brzegu wyspy pojawia się łódź z martwym mężczyzną i płaczącym niemowlęciem, Tom podejmuje decyzję, która zmieni życie jego rodziny nieodwracalnie.

Wzruszający, poruszający, niosący ogromny ładunek emocjonalny utwór autorstwa M. L. Stedman to niesamowita, oryginalna, skłaniająca do wielu refleksji historia uświadamiająca to, jak cienka granica oddziela uczciwość od zła. Dotykająca ważnych problemów książka o wybaczeniu, o tęsknocie, o oceanie, o świetle w latarni, które prowadzi statki do domów. Czytając tą powieść trudno nie uronić choć jednej łzy... Jest w niej mnóstwo bólu, tragedii i cierpienia, a mimo to pokazuje, że człowiek jest tylko człowiekiem, a serce czasami może się mylić.

Krótko mówiąc to powieść fascynująca i intrygująca. To lektura, która uczy nas życia i jego nieuchronnych praw. Czy warto sięgną po lekturę „Światło między oceanami”? Zdecydowanie tak! Dlaczego? To powieść, która efektywnie łączy zachowania będące wynikiem moralnych decyzji, a te z kolei stają się kluczem do nowego życia.

Klubowiczka - Pani Barbara Janicka

 

 

W czerwcu, w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słomnikach odbyło się refundowane przez Instytut Książki spotkanie autorskie z Michałem Rusinkiem.

W czasie naszego spotkaniu w kwietniu dyskutowałyśmy o książce „Arkadia”, którą napisała Lauren Groff. Autorka pochodzi ze stanu Nowy Jork. Jest autorką trzech powieści i dwóch zbiorów opowiadań.

W marcu dyskutowałyśmy o książce Stefana Zweiga „Dziewczyna z Poczty”. Sam autor jest niezwykle ciekawą i fascynującą osobowością. Stefan Zweig był austriackim Żydem. Urodził się w rodzinie  milionera i cały świat stał przed nim otworem.