Tradycyjnie już na początku września odbyło się Narodowe Czytanie, jedna z ważniejszych akcji czytelniczych w kraju. Co roku w ramach tego wydarzenia, organizowanego pod patronatem Prezydenta RP w bibliotekach, szkołach i innych instytucjach czytane jest wybrane dzieło literatury polskiej.

Lekturą tegorocznej, dziewiątej już edycji Narodowego Czytania była „Balladyna” Juliusza Słowackiego, uważana za wybitny utwór polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Autor połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się przy tym na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna, a jej liczne inscenizacje cieszyły się na przestrzeni lat ogromnym zainteresowaniem.

W tym szczególnym czasie wspólnej walki z epidemią „Balladynę” Juliusza Słowackiego czytano w ramach akcji w rekordowej ilości 3 200 miejsc. Znalazła się wśród nich także Miejska Biblioteka Publiczna w Słomnikach. Czytelnicy odwiedzający naszą bibliotekę mieli możliwość zmierzyć się z przygotowaną specjalnie na tą okoliczność adaptacją dramatu. Mogli również posłuchać wybranych fragmentów utworu w interpretacji wybitnych postaci polskiej sceny teatralnej. Dodatkowo w wypożyczalni zaprezentowana została wystawa dotycząca twórczości Juliusza Słowackiego, nazywanego twórcą naszego nowoczesnego dramatu oraz ekspozycja książek jego autorstwa dostępnych w bibliotece.

Narodowe Czytanie jest cykliczną akcją społeczną, która z roku na rok zyskuje na popularności. Dowodzi to, że klasyka polska cieszy się wciąż niesłabnącym zainteresowaniem. To literatura, po którą warto sięgać, wracać do niej, odczytując ją wciąż na nowo. Cieszy nas, że w bibliotece w Słomnikach klasyka jest wypożyczana równie chętnie jak nowości wydawnicze, które na bieżąco wzbogacają nasze zbiory.