Alternatywą spędzenia ciekawie i aktywnie ferii dla dzieci nie mogących skorzystać z zabaw na śniegu były zajęcia zorganizowane przez Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słomnikach.

Tematem ich była tak jak w ubiegłym roku fascynująca Japonia. Jednak tym razem poznawana z relacji osób, które niedawno podróżowały miesiąc po tym kraju, zwiedzając m. in. Tokio, Kioto i Osakę.

Relacja z podróży ilustrowana autorskimi filmikami i zdjęciami przybliżyła dzieciom historię Japonii, jej zabytki, miejsca kultu, zwyczaje, urbanistykę wielkich miast, przyrodę, kuchnię. Inność tamtejszej kultury i osiągnięć cywilizacyjnych wzbudzała fascynację, ale też chwilami rozbawienie i niedowierzanie.

Aby uczestnicy poczuli się jeszcze głębiej w temacie otrzymali zadanie wykonania wg instruktażu prowadzących origami-zakładki do książki (w kształcie serca) oraz japońskiego karpia latawca koi-nobori mającego symbolizować męstwo, dobrobyt rodziny.

Jak zawsze podczas tego rodzaju zajęć nie mogło zabraknąć zabaw integracyjnych. Tym razem: kalamburów, rywalizacji drużyn w szybkości zapisywania słów zapożyczonych z języka japońskiego, rozpoznawania zagadkowych przedmiotów w „magicznym pudełku” oraz rozwiązywania związanych z tematem rebusów.Tradycyjnie 3-dniowe zajęcia zakończyło wręczenie nagród aktywnym uczestnikom wg zdobytych przez nich punktów.

M. J.