Od września ubiegłego roku Miejska Biblioteka Publiczna w Słomnikach bierze udział w kolejnej edycji organizowanej przez Instytut Książki ogólnopolskiej kampanii promującej czytelnictwo wśród dzieci „Mała książka – wielki człowiek”.

Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania biblioteki i codziennego czytania z dzieckiem. Jest to bardzo istotne, bo dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię.

W ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” odwiedzającym naszą bibliotekę przedszkolakom wydaliśmy już kilkadziesiąt Wyprawek Czytelniczych. W wyprawce znajduje się książka „Pierwsze czytanki dla…”, dostosowana pod względem formy i treści do potrzeb dzieci, a także Karta Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzymuje naklejkę. W Wyprawce znajduje się także przygotowana dla rodziców broszura informacyjna przypominająca o nieocenionej roli czytania w rozwoju dziecka oraz o korzyściach wynikających z częstych wizyt w bibliotece.

Uczestnicy akcji systematycznie odwiedzają wraz z rodzicami wypożyczalnię, wybierają książki do czytania i skrupulatnie gromadzą naklejki. Najszybciej komplet naklejek zebrali Lena Ciesielska, Natalia Fundament i Jakub Graca, którzy uhonorowani zostali imiennymi dyplomami potwierdzającymi ich czytelnicze zainteresowania. Dodatkowo otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez bibliotekę. Dyplomy i nagrody czekają na wszystkie dzieci, które skompletują naklejki na swoich Kartach.

W bieżącym roku kontynuujemy wydawanie Wyprawek Czytelniczych dzieciom z roczników 2014-2017. Można je odebrać w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słomnikach oraz w filiach bibliotecznych w Kacicach, Niedźwiedziu i Prandocinie.

Zapraszamy!