Podczas obchodów Tygodnia Bibliotek szczególnie skupiamy się na skierowaniu atrakcyjnej oferty do najmłodszych, którzy są przecież naszymi potencjalnymi czytelnikami.

W tym roku oprócz wycieczek wprowadzających i lekcji bibliotecznych zorganizowaliśmy spotkanie autorskie z Edytą i Robertem Zarębskimi. Pani Edyta jest autorką książek dla dzieci i malarką, Pan Robert muzykiem i animatorem.

Ubrana w bajkowy strój wróżki autorka opowiedziała zgromadzonym w bibliotece przedszkolakom prawdziwą, a jednak przepełnioną magią historię o tym, jak mała Edytka zapragnęła zostać „pisaczką”. Z czasem osiągnęła swój cel – wydała debiutancką książkę „Opowieści babci Gruni”, do której wykonała także ilustracje. Od tej pory napisała wiele bajek i opowiadań dla dzieci, a jej twórczość wyróżniona została w ogólnopolskim konkursie im. Astrid Lindgren.

Dzieci biorące udział w spotkaniu zobaczyły jak powstaje ilustracja książkowa, próbując równocześnie odgadnąć co rysuje Pani Edyta. Zapoznały się z jedną z jej bajek, odpowiadały na pytania i rozwiązywały zagadki. Na zakończenie wraz z Panem Robertem zaśpiewały piosenkę „Mądra rzeka”, która zachęca do czytania książek i odwiedzin w bibliotece.

Spotkanie z Edytą i Robertem Zarębskimi okazało się bardzo atrakcyjne dla małych, ale wymagających uczestników. Liczymy na to, że zapamiętają radę udzieloną przez autorkę: marzenia same się nie spełniają, ale możemy je spełniać wytrwale dążąc do celu i zdobywając potrzebną wiedzę. A w tym pomóc nam mogą książki i oczywiście biblioteka, która je gromadzi i udostępnia.

W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w bibliotece publicznej i szkole podstawowej w Niedźwiedziu gościliśmy w maju również Michała Rusinka - literaturoznawcę, tłumacza, wykładowcę, autora limeryk, felietonów o książkach i języku oraz  książek dla dzieci, m.in.: Zaklęcie na „W”,  Krakowski rynek dla chłopców i dziewczynek, Co ty mówisz?! Magia słów, czyli retoryka dla dzieci, Jak przekręcać i przeklinać. Poradnik dla dzieci,  Kefir w Kairze. Rymowany przewodnik po miastach świata.

Jako wielbiciel wszelkich zabaw słownych pisarz komponuje śmieszne, pełne fantazji krótkie formy poetyckie wydane m. in. w Wierszykach domowych i Wierszykach rodzinnych. Ostatnie oparte na życiorysach członków rodziny zainteresowały i rozbawiły uczestników spotkania. Zabawą okazała się też gra słowna polegająca na uzupełnieniu przymiotnikami krótkiego opowiadania. Przypadkowo dobrane przymiotniki sprawiły, że ostatecznie historyjka stała się niedorzeczna.

Zaskakująco wesołe było też czytanie przetłumaczonej przez gościa spotkania „Książki bez obrazków” autorstwa B. J. Novaka - rozbrajająco prostej, a zarazem genialnie skonstruowanej, pozwalającej przekonać dzieci, że słowo pisane może być niewyczerpanym źródłem psot. Wyjątkowo ciekawa forma  spotkania zaangażowała młodych uczestników w zaproponowaną konwencję dzięki czemu odbyło się ono w bardzo wesołej i bezpośredniej atmosferze.

Podsumowując: podczas odbywającego się corocznie Tygodnia Bibliotek przedstawiamy młodszym i starszym, faktycznym i potencjalnym czytelnikom różne formy uczestnictwa w kulturze czytelniczej pozostając jednocześnie i niezmiennie przy głównym celu , tj. promowaniu książek, czytelnictwa i ogólnodostępnej biblioteki.