Tradycją już jest, że co rok w kwietniu odbywają się Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża”. Do udziału w XVIII edycji tego projektu zaprosiła wszystkich Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Województwem Małopolskim realizując działania pod hasłem „Książka ze smakiem”.

Biblioteka w ramach tematu gościła autorów, którzy zdradzali patenty literackiej kuchni i książki kulinarnej, m. in. jurorkę programów kulinarnych, restauratorkę i blogerkę - Ewę Wachowicz.

Włączając się do projektu Miejska Biblioteka Publiczna w Słomnikach zorganizowała warsztaty dla dzieci przedszkolnych powiązane również ze „smakiem i zdrowiem na talerzu”, inspirowane opowiadaniami dla dzieci o owocach i warzywach sezonowych oraz tych egzotycznych, tropikalnych, które czasami „świecą jak kosmici”. W ramach zajęć dzieci kolorowały kartonowe owoce, warzywa; określały ich pochodzenie, smaki, kolory; opowiadały o pysznych potrawach jakie można z nich przyrządzić. Następnie umieszczały je na planszy systematyzując wg pory  roku, w której dojrzewają i tym samym najlepiej nadają się do spożycia.

Jak co roku, podczas kwietniowego święta książki, odwiedzający bibliotekę mogli wziąć udział w akcji promującej czytelnictwo „Bestsellery w naszej bibliotece – czytelnicy wybierają dla czytelników”, za co otrzymywali w prezencie książki i róże.  Wyeksponowane na oddzielnej półce ulubione dzieła literackie uzupełniają trafne, krótkie recenzje czytelników, np. „Książka ta jest idealna, gdy ktoś lubi się pośmiać z ciętych ripost bohaterów oraz poszukać odpowiedzi na trudne i łatwiejsze pytania …”, ewentualnie „…dla czytelników w każdym wieku… szczególnie polecam czytać tę książkę przy dobrej herbacie i cieplutkim kocyku” lub „bardzo ciekawa fabuła, wartka akcja, dla osoby lubiącej kryminały, czyta się jednym tchem”. Półka ta będzie uzupełniana jeszcze do końca maja aby promować najpoczytniejsze zbiory MBP w Słomnikach.

Różami i książkami obdarowani zostali również klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki  zebrani tego dnia aby omówić kolejną książkę, której recenzja ukaże się niebawem na stronie internetowej biblioteki.

M. J.